Olsztyn

Olsztyn

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to ładne i przyjazne miasto. Liczba mieszkańców Olsztyna na koniec 2014 roku wynosiła prawie 174 tysiące. Miasto położone jest w południowej części Warmii, w otoczeniu lasów i jezior. Obecnie w granicach administracyjnych Olsztyna znajduje się 16 jezior, z których największe – Ukiel ma powierzchnię aż 412 ha. Miasto podzielone jest na 23 osiedla, takie jak na przykład Kortowo, Jaroty, Likusy, Dajtki, Nagórki, Pojezierze, czy Podgrodzie.

Tanie rozmowy do Polski

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
  • Teatr im. Stefana Jaracza
  • Zamek Kapituły Warmińskiej
  • Olsztyński Teatr Lalek
  • stare miasto
  • Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego

olsztyn3

Olsztyn jest bardzo dobrym miejscem do spędzenia wolnego czasu. Latem można odpocząć nad jeziorem, opalać się i pływać, uczestniczyć w wielu imprezach i festiwalach na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o imprezy, to na skalę całego kraju znana jest Kortowiada, czyli potocznie zwane olsztyńsko-polskie juwenalia. Organizowane są co roku w maju w kampusie uniwersyteckim na Kortowie. Przez kilka dni trwania juwenaliów, władzę w mieście praktycznie przejmują studenci. Ponadto, uczestniczyć można w Olsztyńskim Lecie Artystycznym, które trwa podczas wakacji lub Olsztyńskich Nocach Bluesowych. W ostatnim czasie pojawił się także nowy, cieszący się ogromnym zainteresowaniem osób z całego kraju – Olsztyn Green Festival. Jest to pierwszy w Polsce festiwal muzyki i ekologicznego stylu życia.  Kajaki, rowery wodne, siatkówka plażowa, loty widokowe – to wszystko czeka na turystów w stolicy Warmii i Mazur. Olsztyńskie lasy zajmują aż ponad 20% powierzchni miasta, z kolei zieleń miejska to kolejne 6% (liczne parki, takie jak: Park Kusocińskiego, Park Zamkowy czy Park Centralny).

Tani roaming Polska

olsztyn8

Z kolei zimą organizowany jest tu wyczekiwany przez mieszkańców miasta Warmiński Jarmark Świąteczny. Starówka wtedy zostaje rozświetlona tysiącami kolorowych światełek, a na Targu Rybnym zachwycają rzeźby lodowe. Ponadto, na rozstawionych wzdłuż kamieniczek straganach można kupić przepiękne rękodzieło i pyszne smakołyki z regionu, a nawet z całego kraju (pyszne miody, wędzone wędliny i ryby, a nawet oscypki spod samiuśkich Tatr!). W zimowe dni można także pojeździć na łyżwach na jednym z wielu lodowisk (szczególnie ciekawe wydaje się te w ośrodku sportu i rekreacji Ukiel – można śmigać na łyżwach mając przepiękny widok na jezioro, a po zabawie wstąpić do jednej z tutejszych miłych knajpek na gorącą czekoladę, albo pyszną rybę).

olsztyn1

W bezchmurną noc warto udać się do olsztyńskiego obserwatorium astronomicznego, które znajduje się w zaadaptowanej wieży ciśnień. Organizowane tam są pokazy astronomiczne. Można spojrzeć w niebo przez teleskop, albo podziwiać piękną panoramę miasta z tarasu widokowego. Jeśli interesuje nas astronomia, ciekawym pomysłem jest odwiedzić również Planetarium (drugie co do wielkości w Polsce). Organizowane są tu projekcje i seanse filmowe pod kopułą, wystawy oraz bardzo ciekawe odczyty (w piątki o 17 uśmiech).

Oprócz rozwiniętej sfery turystyczno-rekreacyjnej, Olsztyn jest dosyć dobrze działającym ośrodkiem sportowym. Znanymi i rozpoznawanymi klubami są Indykpol AZS Olsztyn (siatkówka) i Stomil Olsztyn (piłka nożna). Fani zakupów również znajdą coś dla siebie. W mieście działają dwie duże galerie handlowe, w których znajdziemy zarówno sieciówki, jak i butiki projektantów.

olsztyn6

Miło czas można spędzić również na olsztyńskiej starówce. Długie, wieczorne spacery w otoczeniu klimatycznych kamieniczek, zamku i rzeki to zdecydowanie świetny pomysł. Gdy zrobimy się głodni, warto wstąpić do jednej z wielu miłych knajpek i restauracji (pyszne jedzenie na przykład w Malta Cafe, cudowne słodkie klementynki w Krainie Tej Słodyczy, a najlepsza kawa w House Cafe – zdecydowanie jest w czym wybierać). Później, jeśli zechcemy odpocząć, czeka na nas miejsce na ławce obok pomnika słynnego Mikołaja Kopernika.

olsztyn2

Po mieście jeździć możemy zarówno samochodem, jak i rowerem, autobusem, a od niedawna także tramwajem. W pobliżu Olsztyna zostało także otwarte lotnisko – port lotniczy Olsztyn-Mazury znajdujący się w Szymanach. Obecnie organizowane są loty do Krakowa i Berlina, jednak z niedalekiej przyszłości lotnisko ma zamiar poszerzyć ofertę o kilka nowych kierunków.

Mieszkańcy Olsztyna bardzo lubią miejsce, w którym żyją, dlatego nie zdziwcie się, jak na co trzecim, a nawet co drugim samochodzie zobaczycie naklejkę z napisem OLSZTYN KOCHAM . To miasto ma swój niepowtarzalny klimat i zdecydowanie warto je odwiedzić i spędzić tu trochę czasu. Piękne zachody słońca nad jeziorem to naprawdę bezcenny widok, a chwila ‚zwolnienia’ z szybkiego tempa życia może okazać się dla wielu osób niezastąpiona.

Informacja turystyczna
adres: 1 Maja, 10-001 Olsztyn
telefon: +48 89 521 03 98
e-mail: info@olsztyn.eu

olsztyn7

olsztyn4

olsztyn5

olsztyn9