Florencja

florencja

Florencja położona jest w jednym z najpiękniejszych regionów Włoch – w Toskanii. To niezwykle piękne miasto, przepełnione sztuką i duchem renesansu. Każdy choć na chwilę powinien tu przyjechać. Miasto leży nad rzeką Arno i otoczone jest wzgórzami. Florencja swoją nazwę posiada od Juliusza Cezara, który w 59 roku p.n.e ustanowił tu kolonię i nazwał ją Florentina. W mieście, które uznawane jest za serce Toskanii kryje się wiele pięknych zaułków, które naprawdę są godne uwagi. Oczywiście Florencja ma zarówno swoich zwolenników, jak i takich, którzy twierdzą, że wcale nie zasługuje ona na swoją popularność. Aby się o tym przekonać warto jednak sprawdzić to na własnej skórze.

Tanie rozmowy do Włoch

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Katedra Santa Maria del Fiore
 • Dzwonnica Giotta
 • Baptysterium Jana Chrzciciela
 • Ponte Vecchio (Most Złotników)
 • Casa di Dante (dom Dante Alighieri)
 • Pałac Vecchio
 • Piazza della Signoria
 • Galeria Uffizi
 • Biblioteca Medicea Laurenziana
 • Pałac Medyceuszy
 • Ogród Boboli
 • Ponte Santa Trinita (Most Trójcy Świętej)
 • Galeria Akademii

Osoby, które odwiedzają Florencję są zdania, że jest to miejsce, które samo w sobie jest jednym wielkim zabytkiem. Jest to cel podróży turystów z całego świata, którzy kochają tu wracać.

Zwiedzanie miasta można rozpocząć od jednego z najbardziej znanych jego zabytków, a mianowicie od Duomo Santa Maria del Fiore, czyli przepięknej katedry. Jest ona uznawana za symbol Florencji i jednocześnie jest czwartym co do wielkości kościołem w Europie Zachodniej. Architektura oraz rozmiary katedry robią naprawdę imponujące wrażenie. Zachwyca w szczególności kopuła katedry, która została zaprojektowana przez Brunelleschiego. Na jej szczycie znajduje się latarnia oraz taras widokowy, z którego można podziwiać te piękne włoskie miasto, jakim jest Florencja.

Kolejnym punktem, który powinien znaleźć się w planie zwiedzania miasta jest znana na całym świecie galeria sztuki Uffizi. Obejrzeć tu można dzieła między innymi Michała Anioła, Boticcellego, Giotta czy Martiniego. W 45 salach muzealnych znajduje się ponad 2 tysiące obrazów. Jest to miejsce, które z pewnością zachwyci niejednego miłośnika sztuki. Pasjonaci dzieł sztuki powinni również udać się do Galerii Akademii, gdzie zobaczyć można słynną rzeźbę Dawida stworzoną przez Michała Anioła. Osoby interesujące się literaturą nie powinny zapomnieć o odwiedzeniu Casa di Dante, czyli domu Dante Alighieri, autora „Boskiej komedii”. Jest to średniowieczny budynek, gdzie prawdopodobnie urodził się ten najsłynniejszy włoski pisarz. Bardzo ciekawa jest wyrzeźbiona w bruku twarz Dante Alighieri…którą można zobaczyć dopiero po polaniu wodą .

Tani roaming Włochy

Innym sztandarowym miejscem kojarzonym z Florencją jest Ponte Vecchio, czyli słynny Most Złotników. Jest to pierwszy most tego miasta i pochodzi z XIII wieku. Niegdyś znajdowały się tu sklepy i warsztaty złotników. Ta tradycja pozostała do dziś, można tu kupić piękną biżuterię, jednak w dość wygórowanych cenach.

Gdy zrobimy się głodni, warto wybrać się do którejś z klimatycznych restauracyjek znajdujących się w miłych zakątkach Florencji. Tutejsza kuchnia oparta jest na prostych składnikach, takich jak chleb, oliwa, ryby, mięso i sery. Można więc zjeść tu na przykład pyszną bruschettę z oliwą albo prosciutto. Bardzo popularna jest także zupa o nazwie ribollita. Oczywiście jak wszędzie we Włoszech – można dostać tu również doskonałą pizzę i wyśmienite makarony.

Florencja jest pięknym miastem, przepełnionym dziełami sztuki, niepowtarzalną atmosferą i klimatem. Miłośnicy sztuki i literatury renesansu z pewnością będą zachwyceni z wizyty w tym mieście i zapamiętają ją na długo.

Ambasada RP we Włoszech

– adres: Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
telefon: +39 06 362 04 200
faks: +39 06 806 60 233
e-mail: rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl