Ottawa

Ottawa jest stolicą Kanady i położona jest we wschodniej części prowincji Ontario, nad rzeką Ottawą. Jest to czwarte co do wielkości miasto tego kraju. Turyści przyjeżdżają tu chętnie, ze względu na wiele atrakcji, czystość i mnogość ośrodków kulturalnych. Znajdziemy tu dużo parków, zieleni, muzeów. Miasto jest oficjalnie dwujęzyczne, wszędzie są oznakowania w języku angielskim i francuskim. Panuje tu niskie bezrobocie i wysoki standard życia.

Tanie rozmowy do Kanady

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Parliament Hill
  • Kanał Rideau
  • Byward Market
  • Canadian Tire Centre
  • National Gallery of Canada
  • Bazylika Katedralna Notre-Dame

Najbardziej charakterystycznym budynkiem w Ottawie jest budynek Parlamentu. Trochę przypomina on swoim stylem Westminister w Londynie. Są to piękne neogotyckie pałace ulokowane na wzgórzu (nazwanym po prostu Parliament Hill). Odbywają się tu posiedzenia Izby Gmin oraz Senatu. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na wody rzek Rideau i Ottawy. Parlament zwiedzać można bezpłatnie, z przewodnikiem. Duże wrażenie robi biblioteka parlamentarna, gdzie na środku znajduje się marmurowy pomnik Królowej Wiktorii. To na jej polecenie Ottawa została stolicą Konfederacji w 1857 roku.

Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w stolicy Kanady jest National Gallery of Canada. Znajdziemy tu mnóstwo przykładów sztuki kanadyjskiej, ale także dzieła znanych i cenionych artystów europejskich. Budynek muzeum również robi duże wrażenie. Stworzony został ze szkła i granitu. W czwartki między 17:00 a 20:00 muzeum można zwiedzać bezpłatnie.

Tani roaming Kanada

Osoby lubiące dobre jedzenie i klimatyczne knajpki swoje kroki powinny skierowac do Byward Market. Jest to jedno z najruchliwszych miejsc w stolicy Kanady. Znajdziemy tu mnóstwo knajpek i restauracji, z lokalnym jedzeniem. Ulokowane są tu także irlandzkie puby, winiarnie, sklepiki z rękodziełem, owocami, warzywami i kwiatami. Jeśli chodzi o jedzenie, mieszkańcy Ottawy wprost uwielbiają poutine, czyli frytki posypane serem i polane sosem. Można dostać tu przeróżne wersje poutine, nawet takie polane syropem klonowym! Bardzo popularna jest również przekąska o zabawnej nazwie beavertail, czyli ogon bobra. Jest to placek kształtem przypominający właśnie ogon bobra, z różnymi dodatkami (bitą śmietaną, ciasteczkami, cynamonem itp.). Warto spróbować. 🙂

 

Ambasada RP w Kanadzie
– adres: 443 Daly Avenue, Ottawa, Ontario, K1N 6H3
telefon: (613) 789-0468
faks: (613) 789-1218
e-mail: ottawa.info@msz.gov.pl