Kopenhaga

kopenhaga

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest stolica Danii – Kopenhaga. Miasto nie jest tak duże jak Londyn czy Paryż, ani nie przyciąga aż tak wielu turystów, jednak jest niezwykle urokliwe i można tu bardzo ciekawie spędzić czas. Kopenhaga nie jest rozległa, dlatego zwiedzać możemy albo na bezpłatnie wypożyczonym rowerze albo pieszo. Wszystko co najważniejsze jest tu w zasadzie na wyciągnięcie ręki.

Tanie rozmowy do Danii

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Ogrody Tivoli
 • fontanna Gefion
 • cytadela Kastellet
 • dzielnica Nyhavn
 • Pałac Królewski Amalienborg
 • Plac Ratuszowy i Ratusz
 • Pomnik Małej Syrenki
 • Pałac Christiansborg
 • kościół św. Albana
 • Stroget
 • Katedra Najświętszej Maryi Panny
 • Planetarium Tycho Brahe

Kopenhaga znajduje się w strefie klimatu morskiego. Oznacza to, że wilgotność powietrza jest tu duża oraz często pada deszcz. Miłośnicy plażowania i kąpieli w morzu raczej powinni poszukać innego miejsca, bo tutaj w najcieplejszych miesiącach (lipiec i sierpień) są maksymalnie 22 stopnie, a woda jest lodowato zimna .

Zwiedzanie warto rozpocząć od centralnego punktu stolicy Danii – Placu Ratuszowego. Znajduje się tu słynny i oblegany przez turystów pomnik Hansa Christiana Andersena. Na placu zawsze dużo się dzieje, na przykład występy lokalnych artystów, czy demonstracje i parady. Ciągnie się stąd także słynny Stroget, nazywany najdłuższym deptakiem Europy. Można tu zjeść coś pysznego, spotkać się z przyjaciółmi, albo zrobić zakupy. Mieści się tu mnóstwo sklepów, w których kupimy zarówno drogie, markowe rzeczy, jak i na przykład cudeńka prosto z Indii. Stroget prowadzi spacerowiczów do urokliwej dzielnicy Nyhavn, gdzie w którejś z klimatycznych restauracji można poczuć klimat prosto z baśni Andersena.

Najbardziej znaną atrakcją Kopenhagi są ogrody Tivoli, czyli jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie. Nazwa ogrodów czytana od tyłu to „i lov’ it”, czyli kocham to. Jest to swego rodzaju mieszanka atrakcji, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Znajdują się tu zarówno miejsca dla amatorów ekstremalnych rozrywek (kolejki górskie, karuzele), jak także organizowane są tu koncerty na przykład orkiestr symfonicznych. W Tivoli cumuje Fregata Świętego Jerzego, jak także znajduje się tu średniowieczny zamek i fontanna bąbelkowa. Dodatkowo oczywiście można zjeść tu coś dobrego i spacerować pięknie oświetlonymi wieczorem alejkami.

Tani roaming Dania

Miłośnicy zwiedzania muzeów w stolicy Danii będą mieli naprawdę szerokie pole manewru. Znajduje się tutaj ponad 60 muzeów i galerii sztuki. Oczywiście nie można także pominąć zobaczenia słynnej na cały świat Małej Syrenki. Jest to znajdująca się przy porcie rzeźba wykonana z brązu, przedstawiająca postać z bajki Andersena, która patrzy w dal.

Kopenhaga jest miejscem, które naprawdę warto odwiedzić. Miasto pełne kontrastów i ciekawych miejsc, w których każdy miłośnik poznawania wszystkich zakątków świata z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Ambasada RP w Danii

– adres: Kopenhaga, Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup
telefon: +45 39467700
faks: +45 39467766
e-mail: copenhagen.info@msz.gov.pl