Praga

Praga jest stolicą Czech i zarazem największym miastem w tym państwie. Położona jest nad rzeką Wełtawą. Ze względu na swoje piękno i mnóstwo atrakcji, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast Europy. W Pradze mieszka ponad 1,2 mln osób. Jest to centrum turystyczne, kulturalne, administracyjne i przemysłowo-handlowe Czech. Stolica Czech jest wręcz idealnym miejscem do zwiedzania. Większość miejsc, które warto zobaczyć znajduje się w bardzo niewielkiej odległości od siebie. Dzięki doskonale rozwiniętej sieci komunikacyjnej można niezwykle szybko dostać się do pięknego, zabytkowego centrum. Aby przemieszczać się po Pradze warto wybrać metro. W pewnym momencie wagoniki mkną wysoko ponad dachami domów, a nie tak jak w każdym klasycznym metrze wysoko pod ziemią. Magia tego miasta dla każdego znajduje się w czymś innym.

Tanie rozmowy do Czech

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Hradczany
 • Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha
 • stare miasto
 • Tańczący dom nad Wełtawą
 • Złota Uliczka
 • Malá Strana
 • kościół św. Mikołaja
 • Most Karola
 • Ratusz Staromiejski
 • dzielnica żydowska Josefov
 • Ściana Johna Lennona
 • wzgórze Wyszehrad
 • Loreta
 • plac Wacława
 • Muzeum Narodowe

Praga przez wiele osób nazywana jest Złotym Miastem, a to dzięki temu, że nie została zniszczona podczas II wojny światowej i nie musiała odbudowywać się z ruin, tak jak na przykład Warszawa. Miasto podzielone jest na dzielnice, z których najbardziej znane to: Hradčany, Josefov, Karlín, Malá Strana, Staré Město, Vyšehrad, czy Žižkov.

Planując zwiedzanie miasta, od razu na myśl nasuwają się słynne Hradczany, czyli królewska dzielnica. Na Hradczanach znajduje się zamek królewski, słynna Złota Uliczka, ogrody belwederskie oraz budowana przez prawie 600 lat katedra św. Wita. Złota Uliczka swoją nazwę zawdzięcza Żydom – złotnikom, którzy mieli tam swoje zakłady. Na Pierwszym Dziedzińcu trzymają wartę gwardziści ubrani w specjalne mundury. Ogromne zainteresowanie wzbudza każdego dnia zmiana warty, która wygląda niezwykle zjawiskowo. Gwardziści przez cały czas pełnienia warty nie mogą się ruszać, odzywać, ani tym bardziej uśmiechać. Można sobie więc wyobrazić jak trudno jest im wytrzymać przez kilka godzin w towarzystwie turystów w dziwnych pozach, robiących sobie z nimi zdjęcia.

Kolejną ważną pozycją na liście miejsc do zwiedzenia jest Most Karola. Łączy on ze sobą dwie dzielnice – Stare Miasto i Małą Stranę. Most Karola ma 516m długości i jest najstarszym mostem kamiennym na świecie o takiej rozpiętości przęseł. Most ozdobiony jest pięknymi posągami świętych, działami Matthiasa Brauna oraz rodziny Brokoff. Od 2010 roku w pobliżu znajduje się wodnik Kabourek. Legenda głosi, że bardzo nie lubi on, gdy ludzie wieszają kłódki na moście Karola, ponieważ nie widać przez niego ani mostu ani właśnie Kabourka. Gdy narzeczeni zamkną kłódkę na moście, a kluczyk wrzucą do rzeki, to wodnik potrafi wskoczyć za nim do wody i go wyłowić. Gdy zakochani usłyszą tylko jeden plusk, to ich miłość przetrwa na wieki…z kolei, gdy będzie słychać dwa pluski, to niestety raczej ich związek nie przetrwa długo. Z tego wniosek, że trzeba bać się wodnika i nie wieszać kłódek na moście, tak chyba będzie bezpieczniej, choć obietnica wiecznego szczęścia we dwoje jest naprawdę kusząca.

Tani roaming Czechy

Następnym ważnym punktem godnym zwrócenia uwagi przez każdego turystę jest staromiejski ratusz. Na jego gmachu wisi zegar astronomiczny. Zegar wskazuje między innymi godzinę, dzień, miesiąc, porę roku, położenie ciał niebieskich, znak zodiaku oraz święta w kalendarzu chrześcijańskim. Obok ratusza znajduje się majestatyczny gotycki Kościół Matki Bożej przed Tynem. Jego dwie monumentalne wieże robią naprawdę niesamowite wrażenie.

Zwiedzając Pragę zdecydowanie warto zobaczyć również Tańczący dom, czyli niezwykle śmiałe dzieło architektoniczne przedstawiające parę tancerzy. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawanych budynków w stolicy Czech. W środku, oprócz powierzchni biurowej znajduje się kawiarnia, a na dachu taras widokowy.

Jeśli chodzi o kulinarną mapę Pragi, jest ona niezwykle urozmaicona. Wiele osób uważa, że Praga jest mekką dla wielbicieli dobrego jedzenia. W zasadzie na każdej uliczce stolicy Czech znajdziemy restauracje, gospody i puby, które oferują smakołyki tutejszej kuchni. Jak wiadomo, kuchnia czeska nie należy do zbyt dietetycznych, ale jest za to baaardzo smaczna. Pierwszą potrawą, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o Czechach są oczywiście knedliczki. W Pradze możemy skosztować tego czeskiego specjału zarówno na słodko, na przykład ze śliwką, jak i na słono, w towarzystwie mięsa. Obie wersje są bardzo smaczne i zdecydowanie jest to punkt obowiązkowy! Kolejnym daniem, które możemy spróbować są mięsa, duszone w różnych pysznych sosach, albo gulasz w chlebie. Będąc z Pradze warto odwiedzić takie restauracje, jak: U knihivny, Etnosvet, Ristorante Pagana, albo Nase Maso. Wszędzie z pewnością dostaniemy przepyszne dania kuchni czeskiej. Nie można również zapomnieć o odwiedzeniu jakiegoś browaru i spróbowaniu czeskiego piwa. Pamiętacie, nie proście o piwo z sokiem, bo Czesi pomyślą o was, jak o ludziach, którzy postradali rozum…i przyniosą Wam sok jabłkowy lub pomarańczowy .

Praga jest naprawdę bardzo pięknym miastem i każdy choć raz powinien tu zawitać. Robiące ogromne wrażenie zabytki, malownicze uliczki i przepyszne jedzenie są chyba wystarczającymi argumentami.

Ambasada RP w Czechach

– adres: Praga, Valdštejnská 8, 118 01
telefon: +420 257 099 500
faks: +420 257 530 399
e-mail: praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl