Antalya

antalya

Antalya jest jednym z najbardziej popularnych miast w Turcji. Znajduje się ono nad Morzem Śródziemnym i jest wybierane jako cel wycieczek wielu osób ze względu na doskonałą pogodę. Antalya jest określana stolicą Riwiery Tureckiej, leży na południowym-zachodzie tego kraju. Mieszka tu niecały milion osób, jednak w trakcie sezonu turystycznego liczba ta wzrasta podwójnie.

Miasto znane jest z wielu pięknych zabytków oraz ekskluzywnych hoteli. Turyści z całego świata przyjeżdżają tu dla relaksu na gorących plażach, zakupów w markowych sklepach i nocnego życia w klubach.

Tanie rozmowy do Turcji

Co warto zobaczyć:

  • brama Hadriana
  • Yivli Minare – Żłobiony Minaret
  • Hidirlik Kulesi – Wieża Hidirlik
  • wieża zegarowa
  • dzielnica Kaleici
  • dzielnica Lara
  • Park Karaalioğlu

Antalya nie jest typowym kurortem, w którym do dyspozycji mamy jedynie kilometry plaż i niezliczoną ilość hoteli. Jest to niezwykle piękne miasto z wieloma zabytkami i ciekawą historią. Dlatego też, jeśli mamy już dosyć plażowania na leżaku, warto wybrać się na spacer i poznać miasto. Bardzo popularnym miejscem, które warto zobaczyć jest Żłobiony Minaret. Jest to obiekt z XIII w. , jeden z pierwszych islamskich w tym mieście. Ma on 38 metrów wysokości i podzielony został na 8 żłobkowanych części (stąd nazwa).

Innym słynnym zabytkiem Antalyi jest brama Hadriana, która powstała w formie łuku triumfalnego na cześć cesarza Hadriana. Brama wzniesiona została w 130 roku naszej ery jako pamiątka odwiedzin cesarza. Jest wkomponowana w mury obronne miasta. Wyglądem przypomina ona typowy łuk triumfalny, który kojarzy nam się z cesarstwem rzymskim. Brama prowadzi na teren dzielnicy Kaleici. Jest to najstarsza i zdecydowanie najbardziej urokliwa dzielnica tureckiej Antalyi, która w całości otoczona jest murami obronnymi. Wstęp na teren Kaleici jest darmowy, jednak ze względu na liczne butiki, sklepy z pamiątkami i restauracje trzeba wziąć ze sobą raczej większą sumę pieniędzy.

Jeśli będziemy już zmęczeni całodniowym zwiedzaniem, warto wstąpić do Parku Karaalioğlu. Można tu doskonale odpocząć od miejskiego zgiełku i zaznać chwili ciszy i spokoju. Jest to ulubione miejsce do wypoczynku tutejszych mieszkańców. Znajduje się tu mnóstwo ławek, atrakcje dla dzieci, fontanna oraz siłownia na powietrzu. Innym miejscem, które sprzyja relaksowi jest stary port, który wygląda typowo turecko.

Tani roaming Turcja

Kiedy zrobimy się głodni, warto zjeść coś regionalnego. Oczywiście dla większości z nas z Turcją kojarzą się przede wszystkim kebaby. Oczywiście są one tu wszędzie dostępne, jednak warto spróbować czegoś jeszcze, co mają nam do zaoferowania lokalne restauracje. Koniecznie trzeba zjeść na przykład niepowtarzalną turecką chałwę, albo nadziewaną paprykę, żeberka, a na deser na przykład baklawę.

Antalya jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji. Możemy tu zarówno odpoczywać na piaszczystej plaży, jak także zwiedzać piękne zabytki i poznawać turecką kulturę.

Ambasada RP w Turcji

– adres: Ankara, Atatürk Bulvarı 241, 06650 Kavaklidere
telefon: +90 312 4572000
faks: +90 312 4678963
e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl