Warszawa

warszawa1

Warszawa jest stolicą Polski i zarazem największym miastem w kraju. W stolicy mieszka ponad 1,7mln osób. Jest to ważny ośrodek naukowy, polityczny, kulturalny i gospodarczy. Warszawa jest położona w centralnej Polsce, w odległości około 350 km od Bałtyku i 350km od Karpat. Miasto podzielone jest na 18 dzielnic (Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Targówek, Ursus, Żoliborz, Wesoła , Rembertów,  Wilanów, Bielany, Śródmieście, Bemowo, Białołęka, Praga-Północ, Ochota, Wawer, Włochy).

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Pałac Kultury i Nauki
  • Zamek Królewski
  • Stare Miasto
  • kościół św. Anny
  • ulica Nowy Świat
  • Łazienki Królewskie
  • Pałac w Wilanowie
  • Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Krakowskie Przedmieście
  • Centrum Nauki Kopernik
  • Biblioteka Uniwersytecka
  • Pałac Łazienkowski
  • Barbakan
  • Cmentarz na Powązkach
  • Muzeum Narodowe
  • Pałac Prezydencki
  • Muzeum Fryderyka Chopina

warszawa8

Warszawa często wzbudza dość różne emocje i sprzeczne reakcje. Jednak z pewnością jest to miasto, które warto zobaczyć. Kryje się tu mnóstwo zabytków, muzeów, teatrów, kin, galerii, ogrodów i urokliwych zakątków. Bardzo szkoda, że nie jest to już te piękne i eleganckie miasto sprzed wojny. Jednak wielkim osiągnięciem w historii stolicy było odbudowanie zabudowy Starego Miasta (zostało to wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Zwiedzanie stolicy chyba najlepiej zacząć od najwyższego i najbardziej znanego punktu – Pałacu Kultury i Nauki. Jest to najwyższy budynek w Polsce i ma wysokość 237m. Z 30-tego piętra, na wysokości 114m rozpościera się piękny widok na panoramę Warszawy. Ten wzniesiony sześćdziesiąt lat temu budynek jest ‚darem narodu radzieckiego’ i w odczuciu wielu Polaków wzbudza naprawdę skrajne emocje i opinie ze względu na swoją architekturę oraz to, że jest to tak naprawdę symbol dominacji sowieckiej nad Polską. Pomimo tego, Pałac Kultury jest najbardziej rozpoznawalną atrakcją kojarzącą się z Warszawą.

Kolejnym obowiązkowym punktem na trasie wycieczki po polskiej stolicy są Łazienki. Są to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Europie. W centrum Łazienek Królewskich znajduje się piękny Pałac na Wyspie, który był rezydencją ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z królem tym i Łazienkami kojarzymy znane z historii obiady czwartkowe, czyli popołudniowe spotkania, biesiady literacko-naukowe. W każdy letni czwartek gromadzili się tu artyści, malarze, pisarze, rzeźbiarze i poeci i rozprawiali o literaturze i sztuce. Będąc w Łazienkach warto zobaczyć także Amfiteatr oraz Starą Pomarańczarnię. W ciepłe dni, miejsce to jest bardzo oblegane przez warszawiaków, którzy uwielbiają spędzać tutaj czas na świeżym powietrzu, spacerować z rodzinami czy biegać.

warszawa3

Osoby, które kojarzą zwiedzanie z muzeami, z pewnością powinny odwiedzić najsłynniejszą atrakcję w tym klimacie – Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej na Woli (ul. Grzybowska 79). Muzeum eksponuje historię powstania warszawskiego z 1944 roku. Można obejrzeć tu archiwalne fotografie, filmy i eksponaty, które dokumentują co działo się w Warszawie ponad 70 lat temu i jak jej mieszkańcy walczyli o wyzwolenie miasta. Uczestniczyć można w pokazach multimedialnych, na przykład ukazujących, jak wyglądała zniszczona Warszawa – tzw. miasto ruin. W muzeum zobaczyć możemy również replikę bombowca Liberator B-24J. W pobliżu muzeum znajduje się także stara żydowska synagoga.

Tanie rozmowy do Polski

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w stolicy jest Stare Miasto. Spacer po starówce najlepiej zacząć od słynnej kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym. Swoją przygodę z Warszawą warto połączyć z poznaniem jej historii, dlatego nie zaszkodzi wybrać się na taki spacer w towarzystwie profesjonalnego przewodnika. Z pewnością da nam to zupełnie nowe spojrzenie na starówkę, która w prawie 90% została ponownie odbudowana z zupełnych ruin. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ze skali tych zniszczeń. Będąc na Starym Mieście można oczywiście zwiedzić również Zamek Królewski oraz Piwnice Staromiejskie, jak także Katedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie można zobaczyć gotycki krucyfiks z ludzkimi włosami z początku XVI wieku. Następnie można przejść w dół ulicą Krakowskie Przedmieście, która jest jedną z najbardziej charakterystycznych w Warszawie. Po drodze warto również wstąpić do kościoła św. Anny, który ma przepiękne barokowe wnętrze. Na Krakowskim Przedmieściu znajdziemy także między innymi Pałac Prezydencki oraz Uniwersytet Warszawski.

warszawa2

Z Krakowskiego Przedmieścia warto pójść dalej ulicą Nowy Świat i wstąpić na coś pysznego do którejś z restauracji (na przykład Co Tu albo La Croque Madame, gdzie można wypić pyszną lemoniadę lawendową). Wieczorem koniecznie trzeba pójść nad Wisłę do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie w piątki i soboty można podziwiać przepiękne pokazy woda-światło-dźwięk.

Z Krakowskiego Przedmieścia blisko także na Powiśle, gdzie znajduje się Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, czyli słynny BUW, który jak się okazuje nie służy tylko celom dydaktycznym, ale jest także miejscem spotkań. Można tam posiedzieć, miło spędzić czas ze znajomymi, zjeść coś dobrego, albo wejść na dach i podziwiać piękny ogród i widok na okolicę oraz na Wisłę. Nad Wisłą znajduje się także Centrum Nauki Kopernik. Można tam spędzić mnóstwo czasu poznając na własnej skórze, jak działają prawa natury. W Centrum znajduje się mnóstwo interaktywnych stanowisk, które są rozmieszczone w sześciu galeriach stałych: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Bzzz!, Strefa Światła, RE: generacja oraz Teatr Robotyczny. Razem z Centrum Nauki Kopernik działa także planetarium o nazwie Niebo Kopernika, gdzie podziwiać można pokazy gwiezdnego nieba oraz filmy. Zdecydowanie warto odwiedzić te miejsce, jednak pamiętajcie, aby wcześniej zarezerwować sobie bilety, gdyż są to bardzo popularne miejsca.

warszawa4

Warszawa to tak naprawdę dużo więcej, niż wyżej opisane miejsca. To miasto tętniące życiem, w którym w zasadzie większość osób się gdzieś spieszy każdego dnia. Są tu jednak miejsca, gdzie czas płynie odrobinę wolniej. Na przykład warszawska Praga, czyli dzielnica znajdująca się na prawym brzegu Wisły. Uwielbiana jest przez artystów, dlatego stanowi swego rodzaju artystyczne centrum, które skupia w sobie kultowe miejsca. Można tu miło spędzić czas w jednej z klimatycznych kawiarni.

W Warszawie odbywają się przeróżne festiwale, imprezy i eventy, w których naprawdę warto wziąć udział. Latem w mieście dzieje się tak dużo, że wielu z jego mieszkańców nie lubią stąd wyjeżdżać w tym czasie, gdyż szkoda im przegapić jakieś ciekawe wydarzenie. Warszawa to miejsce, w którym naprawdę warto spędzić czas.

warszawa5

Latem, gdy mamy ochotę odpocząć od upału, można wybrać się nad Wisłę i relaksować do woli, a wieczorem na przykład pójść na stand up do klubu ISKRA Pole Mokotowskie, gdzie można się świetnie bawić słuchając występów zaproszonych gości, albo leżeć z drinkiem w dłoni na materacu w basenie. Brzmi świetnie, prawda?

Tani roaming Polska

Jeśli chodzi o miejsca, w których można zjeść coś pysznego, to jest ich w stolicy naprawdę wiele. Na uwagę z pewnością zasługują takie restauracje, jak: Concept 13, Senses Restaurant, albo To Lubię. Jeśli mamy ochotę na coś mniej konwencjonalnego i na szybko, to warto zjeść słynnego WarBurgera lub wstąpić do Krowarzywa na jakieś wegetariańskie pyszności. Na coś słodkiego można się wybrać na przykład do Muffia Bakery na ulicę Burakowską 11, gdzie można dostać najpyszniejszą pistacjową bezę na świecie uśmiech

warszawa7

Warszawa, jak każde miasto ma swoje wady i zalety, jednak z pewnością jest to miejsce, w którym nie będziecie się nudzić. Muzea, teatry, kina, galerie, świetne restauracje i wiele, wiele innych miejsc zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia polskiej stolicy i spędzenia tutaj chociaż kilku godzin. Zdecydowanie warto.

warszawa6

warszawa9

warszawa10

warszawa11